Reklami Kapat

Reklami Kapat
3. Kardeşlerimle İyi Geçinirim - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Döküman Arşivi

3. Kardeşlerimle İyi Geçinirim

Ayrıntılar

3. Kardeşlerimle İyi Geçinirim

Benim bir ağabeyim bir de kız kardeşim var. Onlarla zaman zaman sorun yaşasam da, genelde iyi geçinirim. Bir pikniğe gittiğimizde veya çerezleri önümüze alıp hep birlikte komik bir film izlerken kardeşlerimle birlikte olmanın mutluluğunu yaşarım. Ağabeyim bazen çok komik espriler yapar; bizi gülmekten öldürür. Bizim ufaklık, arada bir boyundan beklenmeyen büyük laflar eder; hepimizi şaşırtır.

Bazen kardeşlerimizle anlaşamadığımız konular olur. Böyle durumlarda birbirimize kızar, küseriz. Fakat kızgınlığımız, küskünlüğümüz çok sürmez; biraz zaman geçince tekrar birlikte oyunlar oynarız.

Ben bu yaşımda kardeşler arasındaki ilişkilerin sevgi ve hoşgörüye dayandığını bilirim. Sanırım biraz da akıllıca hareket etmek gerekiyor… Örneğin küçük kardeşim benim eşyalarımı almaya bayılır. Önceleri eşyalarımı onun elinden çekip almaya çalışıyordum. Ben almaya uğraştıkça o hırçınlaşıyor, vermek istemiyordu. Sonra bir kurnazlık düşündüm. Benim defterimi aldığında, ben de ona ait bir defteri (aslında benim geçen yıldan kalma defteri) alıyor, ona bir şeyler yazar gibi yapıyorum. Bu defa o, benim defterimi bırakıp kendi defterine koşuyor, bu benim defterim deyip çekip alıyor. Ben de kendi defterimi ona hissettirmeden alıyorum. Nasıl akıllıca değil mi?

Küçük kardeşim oyun oynamaya bayılıyor. Beni rahatsız ettiği zamanlarda, aslında onun oynamak istediğini hissediyorum. Gerçekten de onunla biraz ilgilendiğimde, sakinleşiyor. Böylece ikimiz de mutlu oluyoruz.

Benim de yaramazlık saatlerim oluyor tabi. Olmaz mı hiç..! Örneğin inadım, aile içinde ünlüdür. Böyle durumlarda ağabeyim “Bunun keçileri gelmiş yine…” der, beni bir şekilde idare ederler.

Biz üç kardeş birbirimizi çok seviyoruz. Nereden mi anladım? Çünkü içimizden biri, üç günlüğüne anneannemin köyüne gitse, birinci gün olmasa da ikinci gün, onu çok özlüyoruz.

Hz. Yusuf ‘un kıssası:

“Yakup peygamberin on iki oğlu vardı ve bunların en küçükleri Yusuf ve Bünyamin’di. Yusuf hem güzelliği hem de zekâsı ile çok farklıydı ve babası onu gerçekten de çok seviyordu. Bu yüzden kardeşleri Yusuf ‘u kıskandılar ve Onu öldürmek için bir kuyuya attılar. Ticaret kervanındakilerden biri, su almak için kuyuya eğilince Yusuf’u gördü ve kurtardı.”

Kardeşlerimiz küçük olduğu için daha çok ilgiye ihtiyaçları vardır. Anne babalarımız da bunun için onlarla daha fazla ilgilenirler. Çünkü, hiçbir anne baba çocukları arasında ayrım yapmaz. Kardeşlerimize duyacağımız sevgi ve saygı, kıskançlık duygumuzun bize yanlış telkinlerini önler.

Küçükler, büyüklerine saygı göstermeli, onlara karşı gelmemeli, kırıcı söz ve davranışlardan kaçınmalıdırlar.   Kardeşler birbirleriyle iyi geçinmeli, birbirlerini kıskanmamalıdırlar. Büyük kardeşler de, küçükleri sevmeli ve şefkatle korumalıdır.

Yorum ekle

   

En Çok İndirilenler

Dosyaları üye olmadan indirebilirsiniz...
4.sinif sureler ve dualar  7
caminin_bolumleri_flash  7
tahiyyat-kavramlar-oyun  6
Annem_Babam_Iyiligimi_Ister  6
Ana_Hakki_ve_Alkamanin_Sonu  6
Hayirli_Evlat_Hayirli_Aile  6
4.sinif 2 .unite interaktif bulmaca  6
52_farz_vacip_sunnet  6
caminin_bolumleri  6
73_cengel_bulmaca  6
cengel_bulmaca_73  6
Tecvidli Kuran Ogreniyorum word belgesi  6
52_dualarim  5
islam_esaslari_islamin_sartlari_  5
amel_defteri_ve_karne_sunum_vaazi-vehbi_aksit  5
6-7-8.sinif performans konulari  5
4-8 performans gorevleri  5
islam_esaslari_islamin_sartlari_  5
Aile ve Din calisma kagidi  5
anne siiri aykut kuskaya ibrahim sadri  5
4.2.Temizlik Yanlis bilgi etkinlik  5
bulmaca temizlik cengel  5
4.sinif 2.unite Bulmaca Etkinlik  5
bulmaca ibadet cami  5
baslica ibadetler  5
ibadetler kelime avi  5
Yemek Duas ksa  5
2-1 Dogruluk ve Durustluk  5
7.sinif 3.unite Hz.Peygamberin bir gunu  5
7.sinif_performans_konulari_dindersim.com  5
8.-Sinif-Din-k.-Proje-Gorevleri  5
2-Hinduizm-ve-Budizmin-temel-ogretileri  5
Camiyi taniyalim etkinlik  4
Camiyi Taniyalim word etkinlik  4
52_kardesine_guleryuz  4
amel_defteri_ve_karne_sunum_vaazi-vehbi_aksit  4
amel_defteri_ve_karne_sunum_vaazi-vehbi_aksit  4
4_2_bulmaca etkinlik _pdf  4
5.1 Evrende bir duzen vardir ppt  4
5.1. Allaha inaniyorum.pps  4
52_ibadet_bulmaca_cami  4
52_bana_dua_edenin  4
52_caminin_bolumleri  4
cami_boyama  4
52_ibadet  4
ibadetler etkinlik 2  4
Bina etkinlik ibadetler  4
5.Sinif Yaprak Test 3. unite Test 3 word  4
vatan ve millet  4
dkab_56_vatanimizi_ve_milletimizi_seviyoruz_tuncay_ceylan  4
   
   

Üye Girişi  

   
Dosya arşiviniz şu anda 4065 dosya içeriyor. Bu güne kadar, 2169 kere indirildi. Şu Anda sitemizde 1227 makale(Ders notu veya video) bulunmaktadır.Bu Makaleler 315399 defa izlenmiştir.<<23/04/2014>><<00:00>>
   
Yandex.Metrica