Reklami Kapat

Reklami Kapat
4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Döküman Arşivi

4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir

Ayrıntılar

4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir

Kalpler karşılıklıdır. Herkesi seven biri, herkes tarafından sevilir. Bu yüzden sevilen bir kimse olmak için insanları sevmeli ve onlara değer vermeliyiz. Eğer ekşi suratlı, kimseye güler yüz göstermeyen, değer vermeyen biri olursak bunun sonucunda da kaçınılmaz olarak sevilmeyen biri oluruz. Bu ise en çok bizi üzer. Sevinçli günlerimizde onu paylaşacak, kederli günlerimizde bizi teselli edecek birini bulamayız.

Sevmek ve sevilmek bütün canlıların sahip olduğu doğal bir ihtiyaçtır. Yaşamak için nasıl ekmeğe, suya havaya muhtaçsak, aynı şekilde sevmeye ve sevilmeye de ihtiyaç duyarız.

Sevgi, merhametli ve şefkatli olmanın göstergesidir. Arkadaşlarını seven biri, onlara karşı acımasız olamaz. Doğayı seven biri, kıyamadığı için onu kirletmez. Çiçekleri seven bir onu koparmaya içi elvermez. Çünkü kopardığı takdirde onların kısa sürede solup öleceklerini bilir. Çocukları seven biri, onların gönüllerini kırmak istemez. Merhamet ve şefkat yaygınlaştıkça insanlar yırtıcı duyguların etkisinden kurtulur.

Sevgi bazen kendisini saygı olarak gösterir. Babamızı sever, bu sebeple onun sözlerine değer verir. onu sayarız. Allah’ı çok severiz ve onun buyruklarını yerine getiririz. Peygamberimizi severiz ve onun yaşamını kendimize örnek alırız.
Açıkça anlaşıldığı gibi biz canlılar sevgiye çok ihtiyaç duyarız. Sevilen biri olmak için kendimiz de sevmeli, böylece sevgiyi yaygınlaştırmalıyız. Biz sevdikçe daha çok sevilir, sevildiğimizi fark ettikçe daha çok severiz.

Başkalarıyla   iyi   ilişkiler   kurmak ve onlara karşı iyi davranabilmek   kolay   değildir.   Bunu  gerçekleştirmek için sevgi gerekmektedir. İnsan sevdikleri hakkın­da daima iyi şeyler düşünür, onlar için her türlü fedakârlıkta bulunabilir. Bu yüzden dostluk ve kardeşliğin temeli sevgidir.

İnsan sevdiği kişinin iyiliğini kendi iyiliğinden bile öne alabilir ve bu uğurda her türlü zorluğa katlanabilir. Annenin çocuğuna duyduğu sevgi bunun en güzel örneğidir. Ama sevgi olmaksızın fedakârlıkta bulunmak kolay değildir. Sevemeyenler dostça, kardeşçe ilişkiler kura­mazlar

 “Birbirini seven iki kişinin en üstünü arkadaşını en çok sevendir.” (Buharî)

 “Bir kimse kardeşini severse ona kendini sevdiğini haber versin.” (Ebu Davud, Tirmizî)

 SEVGİ ADAMLARI

Bir gün bilge bir kişiye sormuşlar:

-  Sevginin yalnızca sözünü edenlerle onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?

-  Bakın göstereyim, demiş bilge. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağıra­rak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorba­lar gelmiş, arkasından da bir metre boyunda kaşıklar. Bilge, bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz, diye bir de şart koymuş. "Peki!" demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü tastan çorba alıp ağızlarına götüremiyorlar. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine bilge, şimdi sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe, demiş. Bu de­fa, yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş, oturmuşlar sofraya. "Buyurun!" denilince, her biri uzun saplı kasığım çorbaya daldırdıktan sonra karşısındaki kar­deşine uzatarak çorbayı içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve Allah'a şükrederek sof­radan kalkmışlar. Bunun üzerine, bilge şöyle demiş:

"İşte kim ki yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim karde­şini düşünür de doyurursa o da doyurulacaktır."

 Demek ki Sevgi ile her türlü sorun çözülebilir. Onunla bütün kötülükler iyiliğe, bütün çirkinlikler güzelliğe dönüştürülebilir. Sevgi ve iyilik, kötülükleri yok eder. Yeter ki biz sevmeyi bilelim. Sevginin sözünü eden değil, bunu davranışlarıyla gösteren kişiler olalım. Bu noktada önemli olan içimizdeki sevgi duygusunun davranışlarımıza yansımasıdır. Sevgimiz ne kadar güçlü ise davranışlarımızı o denli iyiliğe yönlendirir.

Yorum ekle

   

En Çok İndirilenler

Dosyaları üye olmadan indirebilirsiniz...
5.Sinif Yaprak Test 2. unite Test 1 word  13
Hac ve Kurban Testi 46 Soruluk  12
8.sinif 2.unite Bulmaca cevap anahtarli  12
8.sinif 2.unite zekat ve kurban ibadeti bulmaca  12
Tecvidli Kuran Ogreniyorum word belgesi  12
Zihin Haritasi Yontemi  12
5.sinif_2.unite_bulmaca  11
Yemek Duas ksa  11
8_1ve2_passaparola  10
problem-cozme  10
Kur_an dersi mesleki degerlendirme  10
7_1_passaparola  9
8.sinif 2.unite hac ibadeti bulmaca  9
8_2_bulmaca etkinlik _pdf  9
8.sinif 2.unite sunu haccin_yapilisi_canlandirma_muallimmy  9
8.sinif 2.unite video hac_diyanet  9
81_kaza_kader_unite _degerlendirme  9
8_1_kaza_ve_kader_kelime_avi  9
8.Sinif 1. Unite Emek ve Rizik  9
Proje Tabanli ogrenme  9
caminin_bolumleri_flash  8
6.sinif_yaprak_test 1.unite_test1  8
8.2.zekat-hac-kurban-54tanesoru-cevap_osmankarakaya.net  8
zekat testi 47 soruluk  8
8_2_passaparola  8
8.sinif 2.unite zekat ve kurban ibadeti  8
81_ders_notu_kader  8
kurban etkinlik  8
82_haccin_yapilisi_flash_swf  8
8.sinif 2.unite etkinlik  8
8.sinif 2.unite Zekat-sadaka,hacc_ve_kurban calisma kagidi  8
8.sinif 2.unite video kabe  8
8.sinif 2.unite video her iyilik sadakadir  8
8.Sinif 2. Unite insanin Paylasma ihtiyaci ppt  8
8.Sinif 2. Unite kurban ppt  8
8.sinif 2.unite Toplumsal-Dayanisma-Ibadeti-Olarak-Sadaka  8
8.sinif 2.unite video zekat ekmek dede  8
8.sinif 2.unite video israf ile ilgili ayetler  8
08-02-03 Toplumsal Dayanisma ibadeti olarak zekat  8
8.sinif 2.unite video iyilik  8
8.Sinif 1. Unite insanin iradesi ve kader  8
8.sinif 3.unite etkinlik Hz Peygamberin sav Ahlaki ve Ben.  8
Problemedayali ogrenme  8
Liderlik  8
ibadetler_calisma_Kagidi  7
52_dualarim  7
4.sinif 2.unite Bilgi yarismasi  7
4.sinif sureler ve dualar  7
4.2.Temizlik Yanlis bilgi etkinlik  7
5.1. Allaha inaniyorum.pps  7
   
   

Üye Girişi  

   
Dosya arşiviniz şu anda 4061 dosya içeriyor. Bu güne kadar, 5761 kere indirildi. Şu Anda sitemizde 1227 makale(Ders notu veya video) bulunmaktadır.Bu Makaleler 315399 defa izlenmiştir.<<23/04/2014>><<00:00>>
   
Yandex.Metrica