3-KONFÜÇYANİZM 

Konfüçyüs M.Ö.6. yy'da yaşamış bilge kimsedir. Çin'in en eski dinlerinden birisidir. Ahlak öğretileri ile ön plana çıkmıştır. Doğruluk, iyilik, atalara bağlılık, büyüklere saygı önem verilen temel değerlerdir.

İnanç Sistemi: Tanrı için "T'ien" ifadesi kullanılmıştır. T’ien, evreni yaratan ve onu düzene koyan üstün güçtür. T'ien, fakir ve yoksul kimseleri koruması için hükümdarları, insanlara bilmediklerini öğretmek ve ülkenin huzurunu sağlamak için öğretmenleri göndermiştir. Çinliler "Göğün oğlu" olarak kabul ettikleri hükümdara ve atalarına bağlılığı bir ibadet olarak kabul ederler ve onlara tapınırlar.

Kutsal Kitabı :"Beş Klasik" ve"Dört Kitap"tır. "Beş Klasik" şu kitaplardan meydana gelmektedir: 1. Değişiklikler Kitabı, 2.Tarih Kitabı, 3. Şiirler Kitabı, 4.Törenler Kitabı, 5. ilkbahar ve Sonbahar Vekayinameleri. "Dört Kitap"ise 1. Konuşmalar, 2. Büyük Bilgi, 3. Orta Yol Doktrini, 4. Mensiyüs'ün Kitabı

Kutsal Mekanları: En önemli ibadet yerleri Çin'in en büyük ve en tanınmış yeri olan Konfüçyüs Tapınağı'dır. Mabetlerde Tanrı'nın hazır olduğu bulunduğu düşüncesi hakim olduğundan ölmek üzere olan kişiler buraya getirilir ve Tanrı'nın huzurunda can vermesi amaçlanır. 

Evlilik önemlidir. Kişinin evlenmeden veya erkek bir çocuk bırakmadan ölmesi günah kabul edilir. Kişinin bir hata yaptığı zaman hem en özür dilemesi gerektiğini ve işlenen günahların bu dünyada da cezasız kalmayacağını savunmuştur. Rahip veya rahibeler gibi bir din sınıfı bulunmaz. Ayinlerin devletin görevlendirdiği memurlar yaptırır.

Yorum ekle

{loadmoduleid 136}


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Görünüm Sayısı
129513

 

PHP Hits Count

11/04/2020

Yandex.Metrica