3. Kur'an-ı Kerim
 

Allah (c.c.) tarafından Hz. Muhammed'e (s.a.v.) gönderilen son ilahi kitaba Kur'an-ı Kerim'denir. Kur'an-ı Kerim baştan sona Yüce Allah'ın sözüdür. Kur'an-ı Kerim olaylara ve durumlara göre yirmi üç yıl boyunca parça parça indirilmiştir. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) yaşadığı toplumun dili Arapça olduğu için Kur'an-ı Kerim Arapça olarak indirilmiştir.
Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Şüphesiz o zikri (Kur'an'ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz." ( Hicr suresi, 9. ayet.) Kur'an-ı Kerim, kıyamete kadar Allah'ın (c.c.) koruması altındadır. Kur'an-ı Kerim'in korunarak kıyamete kadar geçerli olması onun tüm insanlara gönderildiğinin de bir göstergesidir. Kur'an-ı Kerim insanları doğru yola, İyiye ve güzele yönlendirip yanlış davranışlardan sakındırır.

 
Kur'an-ı Kerim'in İç Düzeni
 

Kur'an-ı Kerim'in kendine has bir düzeni vardır.

 
Ayet
 

Kur'an-ı Kerim'in her bir cümlesine ayet denir. Ayetler, içlerinde ayet numaralarının yazılı olduğu küçük yuvarlak işaretlerle ayrılmıştır. Bu işaretlere durak denir. Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetler birkaç harften oluşabilmektedir. Bazıları ise bir sayfanın tamamını kaplar. İlk inen ayetler Alak suresinin ilk beş ayetidir.

 
Sure
 

Kur'an-ı Kerim'de başı ve sonu belli olan, farklı sayılarda ayet içeren bölümlere sure denir. Kur'an-ı Kerim'de toplam 114 sure vardır. Kur'an-ı Kerim'deki surelerin her birinin özel bir ismi vardır. Örneğin Cuma suresinde Cuma namazının Müslümanlara farz kılındığı belirtilmektedir.

 
Cüz
 

Kur'an-ı Kerim'in yirmi sayfadan oluşan her bir bölümüne cüz denir. Kur'an-ı Kerim'de otuz cüz vardır. Her cüz, sayfa kenarında bulunan ve gül şeklinde olan bir işaretle birbirinden ayrılır. Şeklinden dolayı bu işaretlere cüz gülü denir. Kur'an-ı Kerim'in cüzlere ayrılmış olması okuyanlar için kolaylık sağlar.

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Makale Görünüm Sayısı
54718

 

PHP Hits Count

11/04/2020

Yandex.Metrica